علم و دانش جدید-تخصصی
 
صرفه‌جويي در هزينه‌ و زمان توليد نانوكامپوزيت‌هاي فلزي

خبرگزاري فارس: محققان دانشگاه صنعتي اصفهان، مدلي براي مواد نانوكامپوزيت، ارائه كردند كه مي‌توان از آن در جهت صرفه‌جويي هزينه‌هاي توليد و همچنين زمان تهيه نانوكامپوزيت‌هاي فلزي، كمك گرفت.


به گزارش خبرگزاري فارس، سعيد ضيايي‌راد دانشيار رشته مهندسي مكانيك دانشگاه صنعتي اصفهان گفت: نانومواد نسبت به ساير مواد، داراي خواص مكانيكي متفاوتي از جمله سختي، دوام و استهلاك هستند. اين خواص را مي‌توان از طريق آزمايش روي مواد و يا تهيه مدل رفتاري مناسب، از آنها پيش‌بيني كرد. در صورت داشتن مدل مناسب از ماده مورد نظر، مي‌توان با روش‌هاي محاسباتي، خواص آن را پيش‌بيني نمود. اين كار علاوه بر صرفه‌جويي در هزينه‌ها، مي‌تواند در زمان تهيه تركيب مناسب نيز، كمك شاياني به محققان كند.
يكي از خواص مهم در نانوكامپوزيت‌ها، رفتار استهلاكي آن‌ها تحت بارگذاري و به خصوص بارگذاري‌هاي دوره‌اي است، دكتر ضيايي‌راد براي پيش‌بيني استهلاك نانوكامپوزيت‌هاي فلزي، مدلي را براي اين مواد ارائه داده‌است و نانوكامپوزيت‌هاي فلزي را به روش آلياژكاري مكانيكي تهيه كرده‌است. سپس با استفاده از روش آناليز مودال تجربي، استهلاك نمونه ساخته شده را اندازه‌گيري و توانسته با كمك مدل توسعه داده شده، رفتار و استهلاك نمونه را پيش‌بيني كند.
جزئيات اين پژوهش كه با همكاري جواد كدخداپور دانشجوي دكتري دانشگاه صنعتي اصفهان و فتح‌اله كريم‌زاده، دانشيار دانشگاه صنعتي اصفهان انجام شده، در مجله Materials Science and Engineering A (جلد507، صفحات 154–149، سال2009) منتشر شده است.

منبع : فارس نيوز

  نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۸ساعت 0:21  توسط امین  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM